SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
IFK MALMÖ FOTBOLL UNGDOM
HJÄRTA-TRADITION-STOLTHET

Bli medlem i IFK Malmö Fotbollsklubb
BLI MEDLEM
Välkommen till IFK Malmö Fotboll Ungdom
Här hittar ni all information ni behöver kring klubbens ungdomslag.  
 
Våra lag tränar på Mellanhedens IP och Heleneholms IP. 
 
På Mellanhedens IP har vi 3 lag för pojkar födda 2009-2013. 
Vårt mål är att också kunna starta upp flicklag här för de som är intresserade.
Har ni ett intresse av att testa med oss så fyll i er intresseanmälan på denna länk: Intresseanmälan 2009-2013
 
På Heleneholms IP tränar våra äldre åldersgrupper U19 och U17 (Födda 2005-2008) tillsammans med vår fotbollskola som är för födda 2014-2017. 
Vår fotbollsskola är vi stolta över att kunna ha "fotboll för alla", där alla skall kunna ha möjlighet så vill ni testa på och spela fotboll så fyll gärna i intresseanmälan på denna länk: Intresseanmälan 2014-2017
 
För de äldre åldersgrupperna U17 och U19 har vi färre platser, där vi kan erbjuda provsspel vid mån om plats. Om man vill provsspela skall ni kontakta ledarna för U17 och U19.
 
IDEELLA KRAFTER BEHÖVS

 

Samtidigt söker vi alltid övriga ideella krafter som vill hjälpa till att bidra till vår verksamhet. Kontakta oss på info@ifkmalmo.se om du är intresserad av att hjälpa till. 

Provträning för vårt P17-lag
2023-11-02 17:28

Hej!! 

Nästa vecka så kommer vårt P17-lag börja träna på Mellanhedens IP. 

 

Vi vill bjuda in till provträning för spelare födda 2007 och födda 2008. 

Vi har träning på Tisdagar 20:00-21:30 Torsdagar 20:00-21:30 och fredagar 17:00-18:30.

 

Skulle det finnas intresse kontakta vår huvudtränare Kristian på 073-670 29 07.

 

Mvh Linus Dehman

Ungdomsansvarig i IFK Malmö 

Träningsstart för alla ungdomslag
2023-07-24 13:37

Hej!!


Nu är det dags för träningar igen!

 

Vi startar upp idag med U19 som tränar på Heleneholms IP mellan 20:00-21:30.

 

Vilket följs upp av U17 på tisdagen också mellan 20:00-21:30 på Heleneholms IP.

 

På onsdagen är det dags för alla pojkar födda 2009-2013 till att börja träna på Mellanhedens IP, 17:00-18:30. 

 

De yngsta åldersgrupperna Pojkar och flickor 2014-2017 är på fredag 16:30-18:30 på Heleneholms IP. 

Ser framemot att träffa alla barn, föräldrar och ledare inför kommande höstsäsong!

 

Heja Di Gule!!

 

Mvh Linus Dehman 

Ungdomsansvarig IFK Malmö 

Veckobrev v 23
2023-06-15 16:01

Hej!

Vi tänkte ge er en uppdatering om vad som hänt under den gångna veckan. En sammanfattning av det senaste och en inblick i föreningens verksamhet.

Stort intresse för Olympiadagarna i Malmö

I fredags startade Olympiadagarna i Malmö. Hundratals elever samlades på Ribersborgsstranden och fick möjlighet att testa på en del olympiska sporter såsom skidskytte, löpning, tennis medan vi stod för själva fotbollsdelen. Barnen som kom och testa hos var antingen på beachfotbollen vid stranden eller vid fotbollsrinken uppe på gräsytan.

Under lördagen och söndagen öppnade vi upp för allmänheten och intresse fortsatte att växa till att testa på fotboll. Några fick till och med upp intresset att börja spela i vår förening.

Tunga förluster för U17 och U19

U19 och U17 lagen hade båda två en tung eftermiddag i söndags. Vårt U19-lag spelade borta mot en erkänt tuff motståndare Eslövs BK efter en svagare första halva av matchen så kunde U19 spela upp sig och kunde så när fixa ett oavgjort resultat, men dessvärre så vann Eslövs BK med 4-3. U17 kunde inte heller få med sig någon poäng hemma mot Husie som åkte ifrån Heleneholms IP med samtliga tre poäng, matchen slutade 2-4.

Många matcher för ungdomslagen

Pojkar födda 2013 hade två bortamatcher under helgen, de började mot BK Höllviken på lördagen och avslutade söndagen mot IFK Klagshamn.

På söndagen spelades också två matcher parallellt på Mellanhedens IP för P2012 respektive P2014. BK Olympic stod för motståndet för P2012 medan P2014 mötte Lindeborgs FF. Rapporten från tränarna var att det hade varit jämna matcher med bra spel från båda lagen, vilket är väldigt glädjande att höra.

Tack för denna vecka!

Med vänliga hälsningar

Linus Dehman
Ungdomsansvarig IFK Malmö Fotboll"

Veckobrev vecka 22
2023-06-07 08:49

Hej!

Vi tänkte ge er en uppdatering om vad som hänt under den gångna veckan. En sammanfattning av det senaste och en inblick i föreningens verksamhet.

Lagaktiviteter under Malmö Trophy
Den 1 till 4 juni spelades en internationell turnering på Stadionområdet för pojkar och flickor under 15 år. Våra P2012- och P2013-lag valde ut två matcher att titta på och gjorde det till var sin lagaktivitet. oP2012 gjorde det till en större aktivitet då man valde äta tillsammans på restaurangen Via Lorenzo innan det var dags att se Malmö FF-Sevilla FC under fredagskvällen. P2013 bestämde sig för att sedan den spännande finalen mellan Sevilla och Dinamo Zagreb som slutade 4-5.

Nyutbildade tränare i klubben
Mujtaba Haider Faris Haseeb och Zia Saqi genomförde under lördagen den sista modulen för Svenska Fotbollförbundets tränarutbildning D. Det är två duktiga tränare som har hand om pojkar födda 2013 respektive U15-grupperna. Båda ansåg att kurserna var lärorika och de kommer att använda sig av sina nya kunskaper på träningarna framöver.

Veckans matcher
Den första matchen under veckan spelades i Trelleborg och gällde vårt U17-lag som drabbade samman med Trelleborgs FF 2. Matchen startade med en 2-1-ledning in till pausvilan. I amdra halvlek gjorde dock TFF två snabba mål i början och siffrorna rann i väg till 2-6-förlust. De yngre lagen fick också bekänna färg mot väldigt starka motståndare. P2012 spelade en träningsmatch mot Hyllie IK eftersom man inte hade någon match i serien medan P2013 och P2014 mötte FC Bellevue och Lilla Torg FF i serien.

Spännande match för bollkallarna
Hittills har alla bollkallar som varit på A-lagets matcher gjort det väldigt bra och fått matcherna att flyta på.
Själva matchen var oerhört spännande in i det sista. IFK Malmö gjorde en bra insats och borde kanske fått med sig tre poäng, men släppte in ett sent mål till 2-2.

Tack för denna vecka!

Med vänliga hälsningar

Linus Dehman
Ungdomsansvarig IFK Malmö Fotboll

Veckobrev v21
2023-05-30 10:36

Hej!

Vi tänkte ge er en uppdatering om vad som hänt under den gångna veckan.
En sammanfattning av det senaste och en inblick i föreningens
verksamhet.

Rekordmånga i fotbollsskolan
Ända sedan flytten till Heleneholms IP har vi expanderat varje vecka och
givit fler barn möjlighet att spela fotboll i IFK Malmö.
I fredags hade vi rekordmånga deltagare på fotbollsskolan med 52
närvarande. Både tjejer och killar tränar tillsammans med fokus på att
ha roligt och utveckla sitt fotbollskunnande.

Fullspäckad fredagskväll
På fredagen spelades det tre matcher. U19 åkte på en tung bortaförlust
mot Lunds BK samtidigt som P2012 och P2013 hade två jämna matcher mot
GIF Nike respektive Vellinge IF. Samspelet börjar bli bättre både när
det gäller P2012 och P2013 och det kommer vi att fortsätta jobba på den
här veckan.

Gott om debutanter under helgen
Under lördagen spelade P2017 sin första match någonsin och debuten
skedde på Limhamns IP. Matchen gav oss en väldigt positiv erfarenhet och
alla gick därifrån med ett leende på läpparna. Även P2015 bjöd på några
debutanter i en riktigt spännande match mot ett duktigt Limhamn FC.

70 anmälda till IFK:s sommarkamp
Det är bara tre veckor kvar tills vi drar i gång IFK:s sommarkamp och
just nu har vi 70 stycken anmälda.
Fortfarande finns det möjlighet att anmäla sig, vilket ni kan göra på
följande länk: IFK Sommarkamp


Tack för denna vecka!

Med vänliga hälsningar

Linus Dehman
Ungdomsansvarig IFK Malmö Fotboll 

BLI MEDLEM
Nyheter från våra lag